27 Kasım 2021, Cumartesi

ÇANAKKALE’DE ULAŞIMA ZAM GELİYOR

Geçtiğimiz hafta akaryakıta gelen zamların ardından, Çanakkale’de 2018’den beri değişmeyen taksi tarifesi gelecek aydan itibaren zamlı fiyatlar ile hizmet vermeye başlayacak.Döviz kurundaki dalgalanmaların ardından akaryakıta gelen zamlar, şehir için ulaşımını da etkilemeye başladı. Çanakkale’de son 3 yıldır taksimetrelere gelmeyen zam, doların yükselişine dayanmadı. Gelecek aydan itibaren zamlı fiyatlar ile hizmet vermeye başlayacak taksilerin durumunu Çanakkale Şoförler ve Otomobilciler Odası başkanı Mehmet Ali Demir değerlendirdi.

Demir açıklamasında, “Son bir iki ay içerisinde akaryakıta bayağı zam geldi. Ama sadece akaryakıtla bitmiyor. Bunun yanında lastiğine, parçalarına zam geliyor. Onun için önümüzdeki ay taksilere zam yapacağız. 2018 yılında en son zam yapmışız. Taksimetre açılışı 5 lira, yürür 4 lira olarak. O zamanki akaryakıt fiyatı ise 7 liraydı.

2020 yılında da kısa mesafe düzenlemesi yaptık. Çanakkale’de kısa mesafe çok sıkıntılıydı. Taksici esnafı kısa mesafeyi de çözelim dedi. Biz de 2020’nin eylül ayında kısa mesafeye zam yapmıştık ama açılış ve yürüre yine zam yapmamıştık. 2018’in tarifesi ile devam etmiştik. Bu sonuçla kısa mesafeyi 15 tl olarak düzenlemiştik. Bu dönemde ise motorin 6,30 lira, benzin ise 6,80 fiyatlarındaydı” ifadelerini kullandı.