27 Kasım 2021, Cumartesi

BİRLEŞİK KAMU İŞ ARAŞTIRMA SONUÇLARI

Birleşik kamu-iş konfederasyonu çanakkale şubesi başkanı arda gel, yükselen gıda fiyatları ile ilgili araştırmayı yayınladı. Araştırma sonucuna göre gıda fiyatları bir yılda yüzde 51 zamlandı.Birleşik Kamu İl Konfederasyonu Çanakkale şubesi başkanı Arda Gel Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu genel merkezinin gıda fiyatlarındaki artış ile ilgili araştırmasını yayınladı. Yapılan araştırmada “Enflasyon yükselirken faiz oranları indirilerek Türk lirasının değerinin serbest düşüşe bırakılması diğer tüketim mallarının fiyatlarını olduğu gibi gıda fiyatlarında artıyı da hızlandırdı. Kasımda gıda fiyatlarında bir önceki aya göre yüzde 8 oranında artış yaşanırken, son bir yıllık artış ise yüzde 51’i buldu.

 Türk lirasının yüzde 15’ten fazla değer kaybettiği kasım ayında gıda fiyatlarındaki enflasyon fırtınası da yüzde 8 oranıyla devam etti.  

Ekmek, un, bulgur fiyatları, ekmek, makarna ve şehriyeye yapılan zamlar yüzünden kasımda bir önceki aya göre yüzde 9,4 oranında artış kaydetti. Et ve balık grubu fiyatlarında dana eti ve tavuk fiyatlarındaki artış yüzünden yüzde 12,6 artış yaşanan kasımda süt ve süt ürünleri ile yumurta grubu fiyatları ise yüzde 8,7 oranında, yağ fiyatları ise yüzde 8,1 oranında arttı.”